PROČ VAKUOVAT POTRAVINY?

Čerstvost. Delší životnost. Chutnější večeře. To jsou asi ty nejznámější důvody pro vakuování potravin. Je jich ale mnohem víc!
Dnes už nemáme tak velkou potřebu dělat si v chladničce zásoby na horší časy (nebo na zimu). Obchody s potravinami jsou doslova na každém rohu, suroviny jsou dostupné celý rok a nakoupit můžeme i o půlnoci. Naopak – surovin často koupíme víc a nevíme, co vlastně s nimi. Nevyužité zásoby z Vánoc a z Velikonoc můžeme třeba právě zavakuovat!
V uzavřeném sáčku totiž není kyslík, díky tomu se tak mikroorganismy nemohou množit tak rychle. Potraviny zabalené ve vakuu jsou mnohem lépe chráněny před zkažením, vysušením a ztrátou chuti.
Čerstvé a zdravější
Nakrájeli jste na ranní fresh víc banánů a jablek, než jste potřebovali? Nevadí! Ovoce (či zelenina), které by normálně zhnědlo, díky vakuování vydrží klidně dva až tři měsíce. A oblíbený fresh nebo shake si tak z již připravených surovin uděláte raz dva. Vitamíny z ovoce a zeleniny se při vakuovaní (a případně zmrazení) „neztratí“ – nemají ani kam!
Možná nevíte, že vakuované potraviny používají právě například kuchaři v restauracích – večer nebo ráno před směnou. Zabalení potravin jim ulehčí a urychlí práci. Nejčastěji jsou to třeba oloupané brambory nebo maso, které je potřeba mít co nejčerstvější.
Chutnější a déle vydrží
Nemusíte se bát, že zmrazení potravin automaticky znamená částečnou nebo úplnou ztrátu jejich chuti. Jednou z výhod vakuování je totiž právě zachování chuti surovin i při dlouhodobém zamrazení. Ostatní parametry (jako je třeba křupavost u zeleniny či ovoce) zůstávají zachovány také.
Vakuování prodlužuje životnost potravin. Pokud jste toho tedy na rodinnou oslavu nakoupili trochu víc, nemusíte si přecpat žaludek nebo zbytek surovin vyhodit. Stačí zavakuovat a potřebovat, až zase přijde chuť.
Díky vakuování se navíc k potravinám nedostane žádná vlhkost – sbohem, plísni na chlebu!
Večeře jako od šéfkuchaře
Vakuování znamená také úplně jiné vaření. Už jste slyšeli o přípravě Sous-Vide? Spočívá to v pomalém vaření a teplotě do 90°C. Na recepty na sous-vide vaření mrkněte třeba sem.
No, a když si třeba zavakuujete dobré maso s kořením nebo bylinkami, chutě se propojí, maso zkřehne a provoní se. Pak už stačí jen dát na gril a – sousedé budou závidět!
Přidáno do porovnání
Odebráno z porovnání